Gekon toke – występowanie, wygląd, ciekawostki

Gekon toke występuje w północno-wschodnich Indiach, Bangladeszu, Birmie, Tajlandii, Wietnamie, Indonezji, południowych Chinach, Filipinach, a zatem nie można go spotkać w warunkach naturalnych w Polsce. Jest to zwierzę całkowicie egzotyczne, dożywające nawet 25 lat. Jest jednym z największych przedstawicieli swojej rodziny gekonów, gdzie wymiary sięgają nawet 40 centymetrów, z czego połowę stanowi ogon.

Jego wygląd jest dość specyficzny i charakterystyczny. Ciało pokryte jest różnymi odcieniami szarości z dodatkami w postaci kolorowych, bo niebieskawych, czerwonawych i pomarańczowych plamek. Osobniki młodociane posiadają dodatkowo czarno-białe, poprzeczne pasy, które jednak wraz z wiekiem zanikają. Ich oczy pokryte są przeźroczystą zrośniętą powieką, posiadaj także czerwono-pomarańczową tęczówkę oraz pionową, nie zawsze regularną źrenicę, co jest niesamowitym widokiem. Podobnie jak i węże, tak i gekony oblizują sobie powieki językiem, ze względu na zrośnięcie powiek i konieczność oczyszczania oczu.

Nazwa toke pochodzi od dźwięków jakie gekony z siebie wydają, by powiadomić pozostałe zwierzęta o zajętym terytorium, a także w czasie nawoływania samic. Odgłosy te najczęściej można usłyszeć w okresie od marca do maja. Najbardziej charakterystyczną ich cechą jest tak zwany terytorializm, który cechuje się faktem, iż gekony niesamowicie zawzięcie i uparcie bronią swojego terytorium zarówno przed osobnikami tego samego gatunku, jak i innych. Podczas walki wydają one syczące lub gdaczące dźwięki, a także otwierają szeroko swoją paszczę. Zwierzęta innego gatunku bardzo szybko przestrasza fioletowo-różowe wnętrze paszczy gekona oraz jego specyficzne zachowanie, podskoki i fuknięcia.

gekon
Zdjęcie poglądowe – nie prezentuje opisanego gekona.

Z ciekawostek powiadanych w naturalnym środowisku gekonów toke najciekawszą rzeczą jest fakt, iż gekony traktowane są tam jako symbol szczęścia i są dzięki temu bardzo lubiane przez domowników. Gekony toke, tak jak i węże czy jaszczurki rosną i linieją, pozostawiając wylinkę, którą następnie spożywają jako dodatkowe źródło energetyczno-budulcowe. Gokony posiadają jeszcze inną wspólną cechę z jaszczurkami, a mianowicie zdolność regeneracyjne. Dotyczy to głównie ogona, który potrafią zgubić w warunkach niebezpieczeństwa. Niekiedy ogon ten nie odrasta już w takiej długości i w takich kolorach, czy jakości łusek. Gekony świetnie potrafią poruszać się po ścianach, a nawet sufitach, mimo zupełnie gładkich powierzchni. Taką umiejętność gekony mają dzięki posiadaniu na brzusznej części palców tak zwanych lamelli. Są to szczecinki o bardzo dużej zdolności przyczepiania i przyczepności do najmniejszych powierzchni nierówności.

Gekony wykazują swoją aktywność głównie nocą i o zmierzchu, w ciągu dnia natomiast ukrywają się pod kamieniami, w szczelinach skał i dziuplach drzew.

Dla osób, które chciałyby hodować gekona toke z pewnością cenną informacją będzie fakt, iż gekonom najlepiej urządzać terrarium, na wzór naturalnego  środowiska. Czyli powinno się obłożyć tylną i boczną ścianę terrarium korą, korkiem, zaprawą skalną. Warto też w trakcie urządzania pomyśleć o stworzeniu kilku kryjówek. Z pewnością przydadzą się również konary lub korzenie, jako kolejny element wyposażenia. Dno terrarium powinno być pokryte mieszanką piasku, torfu i mchu torfowca.

gekon
Zdjęcie poglądowe – nie prezentuje opisanego gekona.

Taki skład pomoże w utrzymaniu wilgotności na odpowiednim poziomie. Istotną rzeczą jest także odpowiednie ogrzewanie, które można uzyskać montując specjalną lampę bądź kabel grzewczy na jednej ze ścian. Można oczywiście posadzić niektóre rośliny, by uzyskać korzystniejszy wizerunek terrarium. Jego wymiary dla samca i dwóch Samic nie powinny przekraczać 70/60/100 centymetrów, gdzie miara 100 centymetrów dotyczy wysokości terrarium. Wilgotność wewnątrz jest także bardzo ważna i powinna sięgać 70-80%.

Gekon toke żywi się głównie owadami, ale także małymi bezkręgowcami, płazami i gadami. W hodowli gekony karmione są szarańczami, larwami mącznika młynarka, świerszczami, mysimi noworodkami. Jego hodowla hobbystyczna z pewnością nie należy do najtrudniejszych, a na pewno jest bardzo ciekawym zajęciem, natomiast gekon stanowi częsty przedmiot obserwacji wielu ludzi.