Hodowla starszego psa – pielęgnacja, karma, porady

Każdy właściciel kochający swojego psiaka chciałby, aby ten dożył sędziwej starości, która nie będzie dla niego męczarnią spowodowaną chorobami i niedołężnością, lecz szczęśliwym okresem, w którym zwierzak będzie mógł spokojnie dożywać swoich ostatnich chwil. Ważne jest, by już we wczesnych latach życia zwierzaka zastanowić się, co będzie na jego starość. Żeby nie była ona bardzo dokuczliwa, należy przez całe życie dbać o psa. Ważne by nasz czworonóg miał odpowiednią dietę, dostosowaną do swojego trybu życia i wymagań rasowych. Istotne jest również to, aby zapewnić psu odpowiednią dawkę ruchu. Należy również, co jakiś czas, przeprowadzać badania kontrolne, aby w miarę wcześnie wykryć ewentualną chorobę zwierzęcia, by bez problemu je ze schorzenia wyleczyć. Te wszystkie czynności sprawią, że zwierzak będzie zdrowy i będzie miał zaspokojone wszystkie swoje potrzeby, co z pewnością zaowocuje lepszym stanem zdrowia w jego podeszłym wieku.

Starcze problemy psiaka

Pies w pewnym wieku w zależności od rasy i trybu życia, zazwyczaj gdy skończy około 10lat, zaczyna mieć problemy ze zdrowiem. Pewne schorzenia dotykają większość psich członków rodziny. Należy do nich przede wszystkim mniejsza wydolność nerek, co może prowadzić do poważnych powikłań, jeśli zostanie zaniedbana. Często zwierzaki mają również problemy ze wzrokiem i trącą orientację we wcześniej idealnie sobie znanych terenach. Nawet najmniejsza zmiana umeblowania pomieszczenia może spowodować, że zwierzę zacznie się bać, bo nie będzie potrafiło odnaleźć się w niby starym, ale jednak zmienionym miejscu. Do częstych schorzeń należą również choroby zębów. Psiak, który ma chore dziąsła, gorzej będzie przyjmował pokarm, a bakterie, które rozwijają się  u psów mających chore zęby, mogą powodować przeróżne infekcje organów wewnętrznych.

pies
Zdjęcie ze strony Pixabay.com

Nowotwory i zmiany w psychice

Najgorszym z możliwych u psiaka zdiagnozowanych problemów jest nowotwór. Dotyka on naprawdę dużej części psów. Rak dotyczy narządów wewnętrznych, narządów płciowych, a także krwi. Nie jest powiedziane, ze chory na raka pies musi zostać uśpiony. Mając takie chore zwierzę trzeba się po prostu liczyć z długim i często kosztownym leczeniem, lecz właściciele naprawdę kochający swoje zwierzaki, zrobią wszystko, by ich pupil żył z nimi jak najdłużej. Oprócz wymienionych schorzeń u psów staruszków zachodzą znaczne zmiany w psychice. Mogą one zacząć zachowywać się zupełnie inaczej niż do tej pory. Często zdarza się załatwianie potrzeb w mieszkaniu, legowisku lub w łóżku właściciela. Psy mogą zacząć także gryźć różne przedmioty, które wcześniej ich zupełnie nie interesowały. Często spotyka się także brak reakcji na znane dotychczas komendy. Niestety taka jest kolej rzeczy i należy się przygotować na znaczne zmiany w zachowaniu naszego kochanego, dotąd doskonale ułożonego pupila.

Więcej czasu w legowisku

Im pies jest starszy, tym więcej czasu spędza śpiąc w swoim ulubionym miejscu. Często można podczas jego snu usłyszeć pojękiwanie. Jest to niestety oznaka bólu i warto udać się do weterynarza na zdiagnozowanie problemu. Gdy zwierzak więcej czasu śpi, należy kontrolować przyrost jego masy. Mniej ruchu sprawia, że zwierzę szybciej utyje, a otyłość w podeszłym wieku jest niezwykle niebezpieczna i może szybko doprowadzić do problemów ze stawami. W związku z tym, gdy zauważymy, że pies coraz rzadziej chce wychodzić na spacer i raczej nie jest zadowolony z biegania i aktywnej zabawy, trzeba skonsultować się z weterynarzem w celu dobrania odpowiedniej karmy, która nie spowoduje szybkiego przyrostu masy ciała. Piesek powinien dużo odpoczywać, należy jednak pamiętać, że trochę ruchu jest mu niezbędne, ponieważ każda, nawet niewielka aktywność fizyczna jest bardzo zdrowa.

pies
Zdjęcie ze strony Pixabay.com

Zmiana w postrzeganiu rzeczywistości

Niestety wiele psiaków na starość traci orientację w terenie. Często zwierzaki mają problem z oceną wielkości przejścia, przez które chcą się przedostać. Niestety skutkuje to niekiedy zaklinowaniem się czworonoga, dlatego mając w domu staruszka, trzeba mieć go ciągle na uwadze, by nie doszło do przykrego wypadku. Psy mogą również zmienić całkowicie swoje dotychczasowe upodobania i przyzwyczajenia. Dla wielu do tej pory spokojnych psów nawet głaskanie może stanowić zagrożenie. Niestety mogą one reagować na nasze tradycyjne czułości warczeniem, a nawet gryzieniem. Żyjąc ze starym psiakiem trzeba być bardzo cierpliwym i niejednokrotnie iść zwierzakowi na rękę.

Człowiek – najlepszy lekarz

Chory zwierzak potrzebuje opieki zdrowotnej, dlatego trzeba regularnie pojawiać się u weterynarza, który pomoże w walce z bólem i wyleczy chore narządy. Jeśli psiak ma problem z rozpoznawaniem rzeczywistości, to wtedy można poprosić o pomoc zoopsychologa. Jednak nic nie zastąpi opieki wieloletniego właściciele czworonoga. Jego miłość i cierpliwość na pewno ulżą psu w chorobie. To właśnie właściciele i opiekunowie zwierzaków mogą znacznie zmniejszyć ich starcze cierpienia. Możemy mieć pewność, że psiak, który będzie czuł miłość i oddanie swojego pana, będzie okazywał swoją niezmierną wdzięczność, chociażby przez próby zbliżenia się do właściciela, polizania go czy trącenia łapką.