Karlik szponiasty – co o nim wiemy, i jak wygląd?

Karlik szponiasty to zwierzę kryjące się także pod nazwą żaby szponiastej karłowatej. Jest to gatunek płaza bezogoniastego, który zamieszkuje głównie wody stojące w zachodniej Afryce, Kongo, Zair, Gabon. Prowadzi zdecydowanie wodny tryb życia, nigdy nie wychodzi na ląd. Już w samej nazwie posiadają człon sugerujący ich niewielkie rozmiary sięgające jedynie 3-4 centymetrów. Żyją około piętnastu lat, a zatem długo jak na takie małe zwierzęta.

Ich wygląd nie należy do najkolorowszych czy najpiękniejszych. Ich ciało jest lekko spłaszczone w płaszczyźnie grzbietowo-brzusznej. Występują głównie w barwach szarości, szarobrunatnych, jasnobrunatnych aż do brązowego z licznymi, czarnymi i nieregularnymi plamkami na ciele. Strona brzuszna z kolei jest jasna. Charakterystyczne są dwa czarne pasy, biegnące od czubka nosa aż do szyi. Oczy są niewielkich rozmiarów, słabo wyodrębnione lecz czarne, po bokach głowy. Kończyny przednie są malutkie i króciutkie, tylne z kolei są długie, często przekraczające długość tułowia żaby.

żaba
Zdjęcie poglądowe – nie prezentuje opisanej żaby.

Gatunek ten jest bardzo popularny wśród hodowców masowych, gdyż żabki te są wyjątkowo tanie, a zapełniają obszar i tworzą go bardziej zwierzęcym i dzikim dla widza. W warunkach naturalnych często chowa się pod kamienie, w wodnych zaroślach, pod korzeniami różnych roślin. Prowadzi głównie dzienny tryb życia, ale spotkać ją można także w nocy, szczególnie w porze godowej.

Karliki szponiaste nie wymagają jakiś specjalnych warunków do życia, dlatego wystarczy im w zupełności akwarium lub akwaterrarium. Z powodu niewychodzenia przez karliki na ląd, pojemniki te nie muszą posiadać opcji wychodzenia, chyba że właściciel uzna to jako walor dekoracyjny. Dno akwarium najlepiej jest wysłać żwirem lub kamyczkami. Można użyć dodatkowo roślin wodnych, jednak stanowić one będą jedynie funkcję dekoracyjną. Należy pamiętać, że głębokość takiego akwarium jest bardzo ważna, gdyż karlik szponiasty musi wypływać co jakiś czas by zaczerpnąć powietrza. Mając z kolei dość daleką odległość powierzchni wody do dna, żaba ta niesamowicie się zmęczy zanim będzie mogła odetchnąć. Woda powinna być często wymieniana, by była dość czysta, a dodatkowo nie powinna być bieżąca, a odstana, by bardziej przypominała warunki naturalne wód wolnostojących.

Żabki te z powodu swoich niewielkich wymiarów nie wymagają zbyt dużych powierzchni tego akwarium. Dla 4 czy 6 osobników spokojnie wystarczy akwarium o wymiarach 30/15/20 centymetrów. W przypadku gdy akwarium ułożone jest w miejscu nasłonecznionym, dodatkowe oświetlenie nie jest konieczne, jednak w niektórych przypadkach zaleca się używanie promiennika, żarówki lub świetlówki o słabej mocy przez pół doby. Temperatura wody powinna wynosić około 20-25 stopni Celsjusza.

żaba
Zdjęcie poglądowe – nie prezentuje opisanej żaby.

  Żywienie także nie należy do najcięższych zajęć, gdyż żywią się one dosyć drobnym pokarmem, takim jak ochotki, rureczniki, larwy komarów, wodzieni, oczliki, rozwielitki i inne. W przypadku braku wyżej wymienionego pożywienia dopusza się podawanie mrożonek dla ryb oraz kawałki rybiego mięsa.

W życiu codziennym ich hodowla zupełnie nie jest ciężka, jednak akwarium powinno mieć przykrycie, gdyż zdarzały się przypadki, gdy żabki wychodziły z akwarium i niestety kończyło się to dla nich źle bardzo. Nie będzie ona zatem idealnym zwierzęciem, maskotką dla dziecka, gdyż nie można ich wyjąć i pogłaskać, jednak z pewnością w sklepach i ogrodach botanicznych aż miło jest popatrzeć na tego typu stworzenia. W celu odróżnienia płci tych żab cenne jest sprawdzenie wielkości ich ciał, gdyż samice będą miały bardziej krępą budowę ze względu na fakt, iż zdecydowanie więcej pochłaniają jedzenia w stosunku do samców, a także wsłuchanie się w odgłosy godowe wykonywane tylko przez samice.

Jak już wspomniano wyżej, karliki szponiaste być może nie często hodowane są w domach prywatnych, jednak w hodowlach dla celi handlowych lub dekoracyjnych w ogrodach botanicznych są częstymi okazami i można je z ciekawością i zainteresowaniem oglądać i poznawać świat zupełnie innych stworzeń, dużo prymitywniejszych od człowieka, a jednak porównywalnie ciekawych.