Psy – zwierzę najlepszym przyjacielem człowieka

W dzisiejszych czasach wszyscy nieustannie się gdzieś spieszą. Większość ludzi ma pochłaniającą całe dnie pracę. Często awans i kariera zawodowa znajdują się na pierwszym miejscu, a ludzie w ogóle nie myślą o sobie, o odpoczynku, o rodzinie i przyjaciołach. Taki tryb życia w końcu doprowadzi do tego, że wiele osób obudzi się z tej pogoni za karierą uświadamiając sobie, że nie mają nawet z kim spotkać się na plotki czy gdzie iść na zabawę sylwestrową. Niektórzy lubią taki tryb życia. Jednak zawsze warto mieć kogoś bliskiego, nawet jeśli jest się aspołecznym, to doskonałym przyjacielem może okazać się pies, który może całkowicie zmienić nasze życie. Psy to zwierzęta, które mogą dopasować się do trybu życia swoich właścicieli, dzięki temu łatwiej będzie się dogadać nowej parze przyjaciół. Decydując się na psa warto zastanowić się nad wyborem odpowiedniej rasy, ponieważ każda rasa ma swoje charakterystyczne cechy które mogą nie odpowiadać człowiekowi. W związku z tym lepiej na początku uniknąć nieporozumień i spróbować dobrać psa, który sowim charakterem będzie odpowiadał naszemu.

Pies taki jak właściciel

Jeśli chcemy, aby życie z psem nie sprawiało nam większych problemów, warto dokładnie zastanowić się nad wyborem odpowiedniej rasy. Wybór na pewno powinien być uzależniony od naszego trybu życia. Psy są bardzo inteligentnymi stworzeniami i potrafią się dostosować do trybu życia właścicieli. Jeśli jesteśmy aktywni fizycznie, to warto zdecydować się na rasę, która również lubi dużo czasu spędzać na zabawach i spacerach. Do takich należą goldeny, labradory i haskie. Z mniejszych piesków warto wybrać np. teriera. Można z nimi nawet jeździć na rowerze, wystarczy tylko zaopatrzyć się w odpowiednią smycz, dostosowaną do takiej formy aktywności z psem. Jeśli natomiast preferujemy bardziej leniwy tryb życia, to warto zdecydować się na psa, którego nie będzie męczyło wylegiwanie się na kanapie z właścicielem. A do takich należy kilka ras, mianowice: papillon, cavalier king spaniel, maltańczyk, chihuahua.

pies
Zdjęcie ze strony Pixabay.com

Alergia to nie problem

Wiele osób jest uczulonych na zwierzęcą sierść, skórę lub ślinę. Spośród nich zapewne spora część chciałaby mieć psiaka, ale nie decyduje się na niego z powodu alergii. Dobrą wiadomością dla alergików z pewnością będzie informacja o możliwości nabycia specjalnych ras psów, hodowanych właśnie z myślą o osobach uczulonych. Takie psy nazywa się hipoalergicznymi. Nie oznacza to, że na pewno będzie można uniknąć wszystkich problemów i objawów związanych z uczuleniem, lecz z pewnością można będzie zapobiec sporej ich części. Do specjalnie hodowanych ras należą Labradoodle. Popularne, głównie ze względu na brak sierści, są następujące rasy: chiński grzywacz, Mexican hairless dog, peruwiański bezwłosy „Inca” lub amerykański terier bezwłosy. Istnieją również rasy psów hipoalergicznych, które mają sierść. Spośród takich można wybrać: bolończyka, maltańczyka, yorkshire terriera, pudla, bichona frise.

Miauczący przyjaciel

Jeśli ktoś jest naprawdę bardzo zapracowany i większość czasu spędza poza domem, a chciałby mieć w domu futrzanego przyjaciela, to może lepiej zdecydować się na kota. Ten czworonóg nie potrzebuje tak dużego zainteresowania, jak pies, należy jednak pamiętać, że każde zwierzę pragnie miłości i nie można całkowicie zostawić kociaka samemu sobie. Kot może spędzać całe dnie sam, ponieważ potrafi on zagospodarować swój czas. Należy zostawić mu kuwetę, z której łatwo kociaka nauczyć korzystać. Nie ma co obawiać się o nieprzyjemny zapach, ponieważ obecnie produkowane są coraz bardziej nowoczesne żwirki dla kotów, całkowicie pochłaniające zapach i dostosowane do spuszczania w toalecie. Jedzenie można kotu zostawić w specjalnych, dozujących porcje pojemnikach. Wystarczy też kilka zabawek i drapak, by kot miał zajęcie na cały dzień. Wieczorem jednak trzeba mu wynagrodzić samotność głaskaniem i przytulaniem, a on z pewnością odwdzięczy się nam swoją kocią miłością.

pies
Zdjęcie ze strony Pixabay.com

Koty dla alergików

Osoby uczulone na kocią sierść mają możliwość nabycia zwierzaka hipoalergicznego, ponieważ amerykańska firma wyhodowała takiego czworonoga. Nie każdy jednak może sobie pozwolić na taką przyjemność, ponieważ hipoalergiczny kot należy do dość drogich ras. Jednak nic straconego, ponieważ wśród popularnych ras kotów można również znaleźć takie, które są znacznie bezpieczniejsze dla alergików od pozostałych. Na pewno trzeba do takich zaliczyć kota syberyjskiego, w którego ślinie nie występują wywołujący alergię składnik. Oprócz tego kociaka, hipoalergiczne są rasy: cornish rex, Devon rex i sphinks.

Adopcja zwierzaka decyzją na wiele lat

Decydując się na kupno psa lub kota, lub biorąc zwierzaka ze schroniska, można być pewnym, że ten wybór odmieni nasze życie. Jeśli mieszkamy sami, to nasze mieszkanie przestanie już być puste. Wracając do domu, zawsze będzie nas z radością witać ukochany czworonóg. Należy jednak pamiętać, że wzięcie zwierzaka pod swój dach wiąże się także z odpowiedzialnością. O zwierzę trzeba dbać, opiekować się nim, okazywać mu miłość. Jednak pewne jest to, że wszystkie nasze starania zostaną nagrodzone słodkim mruczeniem lub przytulaniem czworonoga.