Skorpiony – czy należy się ich bać i dlaczego?

            Każdy wie, że skorpiony to jedne z najbardziej niebezpiecznych zwierząt świata. Skorpiony zaliczane są do rzędu pajęczaków, których wymiary mogą sięgać od 13 do nawet 18 milimetrów. Zamieszkują one tereny tropikalne, ale i wysokogórskie. Dzięki zdolności zatrzymywania w swoim ciele zapasów wody mogą także zamieszkiwać obszary pustynne. Znane są w zasadzie wszędzie, gdyż oprócz tego, że są niebezpieczne i wywołują u ludzi uczucie strachu, to dla niektórych są także fascynujące i są obiektem zainteresowań. Ich najbardziej charakterystyczną cechą jest obecność bardzo jadowitego kolca na ostatnim segmencie odwłoku.
Skorpiony zbudowane są z kilku części nazywanych głowotułowiem i odwłokiem, na który składają się przedodwłok i zaodwłok. Na części zwanej głowotułowiem znajdują się szczękoczułki, które zbudowane są z trzech członów. Są one olbrzymie w porównaniu do malutkich nogogłaszczek, które z kolei zakończone są ostrymi kleszczami. Skorpiony na swoim grzbiecie mogą posiadać aż 6 par oczu, które chronione są specjalnym barwnikiem zatrzymującym światło.

skorpion
Źródło zdjęcia: Pixabay.com

Potrafią żyć nawet w warunkach upałów sięgających 60 stopni Celsjusza. W warunkach naturalnych często bywa tak, że żyją w stadach, a odkrywając jakiś kamień, pod którym chronią się przez promieniowaniem słonecznym można znaleźć całą gromadę skorpionów. Skorpiony zaliczane są do drapieżników, gdyż swoje ofiary zabijają albo używając do tego celu jadowitego kolca, albo nogogłaszczek przekształconych w szczypce.
W przypadku skorpionów hodowanych w warunkach terrarium należy zachować szczególną uwagę, gdyż zwierzęta te nie są bezpieczne. Dla takiego zwierzęcia najlepiej jest zakupić zbiornik o wymiarach minimalnych 30x25x25 centymetrów, otwierany od góry. W ten sposób przebywanie i hodowla skorpiona będzie najbardziej bezpieczna. Terrarium powinno posiadać dwa wloty wentylacyjne, by warunki w nim panujące nie były zbyt duszne i gorące. Jeden z nich powinien znajdować się na bocznej ścianie zbiornika, drugi natomiast na jego wieczku. Na dno zbiornika najlepiej jest wysypać wymieszany piasek z torfem kokosowym. Oczywiście można zastosować takie dodatki jak glina, kamienie czy ziemię. Grubość warstwy podłoża powinna być uzależniona od gatunku skorpiona, gdyż występują osobniki kopiące, jak i bytujące wyłącznie na powierzchni. Ważny jest także wystrój zbiornika, w którym nie powinno zabraknąć konary, kamienie, łupki i inne kryjówki. Jak było to napisane wyżej, skorpiony to zwierzęta bytujące w środowiskach tropikalnych, dlatego ważna jest temperatura panująca w terrarium. Nie powinna być ona zbyt wysoka, jak i za niska. Najczęściej w ciągu dnia powinna ona wynosić 28 stopni, zaś w nocy około 20 stopni Celsjusza. W każdym terrarium powinien znajdować się mały pojemnik z wodą, lub wprowadzony powinien być system drenażu.
Jeśli chodzi o jedzenie skorpionów, trzeba przyznać, że nie należą one do zwierząt wybrednych. W warunkach naturalnych, na pustyni często bywa tak, że nie mogą znaleźć odpowiedniego pokarmu, dlatego znajdując jakiś pokarm najadają się na zapas. Żywią się one bezkręgowcami.

skorpion
Źródło zdjęcia: Pixabay.com

W przypadku chęci posiadania większej ilości skorpionów w terrarium, należy pamiętać oczywiście o zwiększeniu wymiarów zarówno zbiornika, jak i zwiększeniu liczby kryjówek i akcesoriów przypominających naturalne warunki życia tych drapieżników. Gdy w terrarium umieści się parę, w celu powiększenia rodziny skorpionów, należy umieścić w terrarium płaski kamyczek. Jest on niezmiernie ważny, gdyż to właśnie na niego samiec składa swój spermatofor podczas tańca godowego.

Ciąża u skorpionów może trwać różnie długo, w zależności od gatunku, od 3 miesięcy do nawet 2 lat. Jest to okres tak samo delikatny jak i u ludzi, gdyż każde niesprzyjające warunki jak zbyt duży stres wywołany przeprowadzką, utrzymywaniem zbyt niskiej temperatury i niekomfortowych warunków, a także zbyt częste niepokojenie i drażnienie samicy może spowodować poronienie. Przy odpowiednim traktowaniu skorpiony mogą żyć zupełnie oddzielnym i bezpiecznym na właściciela życiem. Człowiek jednak powinien przed zakupieniem tego drapieżnika zasięgnąć potrzebnych informacji, by nie zaszkodzić zarówno sobie jak i skorpionowi.