Wąż zbożowy – czy jest on niebezpieczny dla człowieka?

Nazwa węża zbożowego może świadczyć zarówno o jego miejscu bytowania, jak również o kolorze jakim może przypominać rośliny zbożowe. Ubarwienie tego węża, pochodzącego z rodziny połozowatych, jest niezwykle zróżnicowane. Najczęściej jednak spotyka się węże zbożowe w postaci pomarańczowego lub rudawego tła, na którym znajdują się czerwone plamy w czarnych obwódkach. Z kolei brzuch jest dosyć jasny, wręcz białawy z prostokątnymi, czarnymi plamami. Posiadają złociste tęczówki i małą głowę. Są mocno umięśnione, ich waga wynosi około pół kilograma, a długością mogą sięgać około 1,30 metra do aż 1,80 metra.

Miejsce bytowania rzeczywiście wskazane jest w samej nazwie, gdyż węże te występują główniena polach uprawnych, zadrzewieniach, nieużytkach środkowej i południowo-wschodniej części Ameryki Północnej.
Odżywia się zazwyczaj myszami, małymi jaszczurkami, nietoperzami i rzadziej ptakami. Jego utrzymanie w warunkach domowych nie należy do najcięższych, dlatego cieszy się dość dużą popularnością wśród domowych hodowli. Żyje kilkanaście do nawet dwudziestu lat, co także sprzyja nawiązywaniu znajomości między wężem a jego właścicielem.

wąż
Źródło zdjęcia: Pixabay.com

Wąż zbożowy prowadzi raczej dzienny tryb życia, gdyż lubi wygrzewać się w słońcu, toteż często można go spotkać nad ranem na kamieniach. Nie jest jednak przyzwyczajony do zbyt dużych temperatur, gdyż w czasie większych upałów chowa się w cień, by nie ulec przegrzaniu. Czasami wychodzi ze swej kryjówki także nocą, szczególnie w ciepłe noce, gdzie jego potencjalne ofiary także wychodzą na nocne łowy. Charakteryzuje go także sezonowość, która dotyczy głównie zimowego snu, sięgającego nawet 6miesięcy.

Decydując się na posiadanie w swym mieszkaniu węża należy pomyśleć o zakupie obszernego terrarium, o wymiarach 80/50/40 centymetrów dla dwóch osobników, o typie horyzontowym. Istnieje także pewnego rodzaju żelazna zasada dotycząca wymiarów terrarium brzmiąca, że minimalny wymiar długości to 2/3 długości danego osobnika, szerokości 1/3 to ½ długości osobnika. Do każdego kolejnego osobnika należy dodać ¼ powierzchni dna. Hodowla wymaga jednak dużych umiejętności obserwacji, gdyż właściciel powinien umieć ocenić czy dane terrarium nie jest zbyt ciasne.

Oświetlenie powinno być dostosowane do 12-14 godzinnego cyklu życia. Terrarium oświetlane może być zwykłą żarówką, jednak należy pamiętać, że w terrarium powinno być wygospodarowane miejsce gdzie panuje półmrok. Temperaturę utrzymuje się także dzięki żarówce, która powinna dawać tyle ciepła, by w terrarium była temperatura 25-28 stopni Celsjusza. Natomiast nocą spokojnie można obniżyć temperaturę do 24 stopni Celsjusza, gdzie punktowo temperatura wynosi 28 stopni. Ogrzewanie terrarium powinno być także obsługiwane z wielką uwagą i ostrożnością, gdyż zbyt duże przegrzanie może doprowadzić nawet do śmierci węża. W terrarium należy także zapewnić odpowiednią wilgotność wynoszącą około 50-70%.

wąż
Źródło zdjęcia: Pixabay.com

Węże żywią się zwierzętami stałocieplnymi, czyli myszkami, małymi szczurami czy też jednodniowymi kurczętami. W hodowli można starać się nauczyć węże, by spożywały pokarm martwy, jednak wymagana jest do tego cierpliwość właściciela i samozaparcie, gdyż węże zdecydowanie bardziej wolą żywy pokarm. Częstość karmienia zależy od kondycji i fazy cyklu życiowego, młode wężyki karmimy częściej, bo dwa razy w tygodniu. Osobniki starsze z kolei wystarczy karmić raz na dwa lub trzy tygodnie. W przypadku braku apetytu należy sprawdzić, czy samica nie jest w ciąży, gdy są przed wylinką, gdy zwierzę karmowe jest zbyt duże do zjedzenia lub po prostu czy wąż nie jest chory.

Z pewnością dla osób lubiących tego typu zwierzęta hodowla węża zbożowego będzie ciekawym doznaniem, które wciągnie właściciela w wir życia tego gada, jednak osoby obawiające się węży będą mogły spokojnie i bezpiecznie oglądać ten piękny okaz bez ryzyka ataku ze strony węża. Być może wtedy, z czasem takie osoby przekonają się, iż nawet węże potrafią być piękne i bardzo przyjazne, gdy tylko się je dobrze traktuje.